
Guya Rogersa, zvijezdu niskobudžetnih horror-filmova, proganja prikaza plavokose djevojke, djevojke koja pred njegovim očima biva masakrirana od strane nepoznatog napadača sa sjekirom. Uplašen, obraća se prijatelju Dylanu Dogu za pomoć. No, Guy je takodjer i teški alkoholičar, što je poprilično otegotna okolnost za njega, jer je stoga teško povjerovati u istinitost njegovih vizija, za koje Dylan odmah utvrdi da su samo posljedica delirium tremensa (stanja sličnog transu u koje padaju osobe pod utjecajem alkohola). Tu tezu i sam Guy isprva nevoljko prihvati, no kada se ubrzo na filmskom setu pojavi Anna Never, djevojka koja frapantno nalikuje prikazi djevojke koja ga progoni, i sam Dylan postane zainteresiran za cijeli taj misteriozni slučaj i upušta se u istragu…
Iako se možda tako ne čini, «Prividjenje Anne Never» je značajna epizoda, i to zbog nekoliko stvari. Kao prvo, upoznajemo Annu Never, mladu, nadobudnu glumicu u potrazi za filmskom slavom, nevjerovatno nespretnu, ne odveć bistru, no sve u svemu jednu bezopasnu, slatku i simpatičnu osobu. A koliko je Anna zapravo posebna osoba, dokazuje činjenica što je jedna od uistinu rijetkih Dylanovih ljubavnica koja sa završetkom ove epizode neće pasti u zaborav, nego će se susresti sa Dylanom i u budućim epizodama, a što je, s obzirom na Dylanov hiroviti ljubavni život, podatak itekako vrijedan pažnje. No, to i nije tako čudno jer se stvarno radi, zbog maloprije nabrojanih karakteristika, o itekako jedinstvenoj i interesantno osmišljenoj ženskoj osobi koja se očito toliko svidjela scenaristima DD-a da su njezin lik odlučili, nakon ove epizode, vratiti u serijal još nekoliko puta.
No bez obzira što je po Anni Never i nazvana ova epizoda, ipak je glavna zvijezda u ovoj priči Guy Rogers. Kao i većina alkoholičara, cijelo vrijeme balansira po rubu propasti, da bi se onda na kraju priče strovalio (doslovce) u samo dno. Sclavi jako vjerno dočarava njegov lik i njegovo psihičko (i fizičko) propadanje, propadanje čovjeka koji se u svojoj jalovoj borbi protiv ovisnosti obraća psihijatru Bronskom za pomoć te ide tako daleko da se podvrgava i hipnozi kao posljednjoj slamci spasa. No, pomalo nespretni tretman hipnozom kod Guya postiže ponešto drugačiji efekt nego što se očekivalo. Njegov ionako krhki i nestabilni um dodatno biva izmanipuliran do te mjere da Guy nesvjesno dobiva sposobnost vidjeti budućnost, ili barem jednu od mogućih verzija budućnosti, no na čovjeka već totalno uništenog raznim opijatima, takova sposobnost djeluje razarajuće, i nemogavši više spoznati razliku izmedju stvarnosti i vizije, dovodi do Guyevog totalnog uništenja. To poigravanje sa ljudskim umom Sclavi će koristiti i u buduće pri stvaranju nekih od svojih najboljih epizoda Dylana Doga, igrajući se sa raznim aspektima ljudskog uma, uvidjevši da se radi o izdašnom materijalu za stvaranje priča, prikazujući ga kao moćno oružje kreativnosti sposobno da svojom snagom stvara različite paralelne svjetove i dimenzije (kao primjerice u «Priči ni o kome» ili «Jezero na nebu»). Stoga bi se «Prividjenje Anne Never» u neku ruku moglo smatrati kao svojevrsna preteča takovih epizoda.
Corrado Roi jednostavno je bio predodredjen da crta Dylana Doga, i jedan je od meni najomiljenijih crtača. Njegov mračan, hladan i donekle depresivan crtež savršeno vizualno dočarava Guyevo ludilo i halucinacije stvarajući time hladnu i klaustrofobičnu atmosferu koja se provlači kroz cijelu priču. Njegov crtež je tako ponekad efektan da je čak sposoban i neku slabiju epizodu podići na nešto viši nivo nego što bi to ta dotična epizoda i zaslužila.
«Prividjenje Anne Never» predstavlja dojmljiv prikaz (studiju) ljudskog uma i podsvijesti, s jedne strane kao misterioznog i još uvijek nedovoljno istraženog područja nepojmljivog potencijala, a samim time ujedno i kao opasno nestabilnog i krhkog dijela ljudskog bića. Iako je ovu epizodu Sclavi napisao pod utjecajem poznatog romana R. Mathesona i filma B. Wildera, te se samim time baš ne može pohvaliti sa originalnošću, ipak se radi o iznimno uspjeloj i kvalitetnoj priči, vrijednoj pažnje i čitanja.
