
Sa izrazitim zadovoljstvom predstavit ću vam svoj pretežito subjektivni prikaz jednog od dugoočekivanih giganata omiljenog nam brbljivca Martina Mysterea preko kojeg piše i osmišljava ništa manje brbljivi i blagoglagoljiv Alfredo Castelli. Spomenuto čudo ugledalo je svjetlo dana, zajedno sa svojim partnerom gigantom #2 «Ksanadu» na sam 2. dan CRŠ-a, nadnevka 11.12.2005. godine! Na neuobičajenom A4 formatu za Bonelli koji je dosad izlazio u nas (ne zakinuo nas Bog njime!) i milozvučnih 230+ stranica Alessandrini i Castelli pokušat će približiti nama čitateljima rješenja mnogih neriješenih zagonetaka s kojim se Martin susretao sve ove godine, a dakako i otvoriti novo poglavlje novih misterija. Kakav bi to Mystere bio da ne bi imao koju svježe ispečenu misteriju koja čeka baš na nas?
Kakvo je zapravo podrijetlo Arthurovog mača Excalibura? Kuda je sve to lutalo tako moćno oružje? Što je zapravo Heilige Lance koje i dandanas počiva u Hofburgu u Beču? Što se tajanstveno skriva u podzemlju Crkve Sv. Nikole u Bariju, u regiji Pulja? Kako se pobogu u sve to umiješao Sveti Nikola i gdje se tu u priču upliću izvanzemaljci Kundingasi? Kakva je priroda artefakata koje je Tuartha Da Danaan/Danuovo pleme donijelo u praskozorje vremena? Možda se pitate privodi li Castelli sve to kakvome kraju, ali dakako daleko je to od kraja, te nakon čitanja ovog giganta najvjerojatnije ćete htjeti pročitati sve epizode kojih se dotiču teme koje susrećemo u ovome broju i povezati tu naizgled konfuznu zbrku u jednu smislenu cjelinu... Baš se toga moja malenkost, alter ego/ja ovobrojnog recenzenta, uhvatila ukoštac (a pokušat će ići i dalje od toga skorašnjim pregledom vezanih događaja!).

Momenat transformacije grala u 7 dijelova
Scenarij je koncepcijski rađen ispreplitanjem mnogobrojnih digresija u vremenu i prostoru, sa obiljem sporednih i važnih povijesnih i nazovi-povijesnih likova koji daju čak i najmanji doprinos stvarčici koji volimo naglašavati mi fanovi, a ona se zove kontinuitet u univerzumu dotičnog junaka. Budući da je građa priče nestandardne kompozicije preporučujem prvi put koncentrirano čitanje te nakon toga još jedno čitanje za bolje razumijevanje. Toliko je uklopivih detalja koje je Castelli pokušao pravilno namjestiti u vlastitom rukom tkani mozaik priča koje prate našeg detektiva nemogućeg (kako je sklepao to zanimanje, pogledajte i G2!) da je ponekad teško vjerovati da je moguće «uskladiti priče». Mišljenja sam da priča funkcionira i parcijalno samostalno jer Castelli uistinu vješto balansira sporadično-digresivni tijek radnje i onu glavnu crtu/temu koju si je zadao samim naslovom. Zaista, bacite li slučajni pogled na par mjesta u stripu, možda vam i neće biti jasno gdje se tu dovraga uklapa Sv. Nikola (oprostite na izrazu)! Osim što priča započinje negdje u samom začetku vremena, odnosno prije nekih 100 000 godina, a potom naizmjence skače iz stoljeća u stoljeće, polazište ipak ima u 1995. godini. Ta se priča u kontinuitetu može smjestiti tik pred kraj talijanskih misterija kad se Martin uskoro vraća u svoj klasični tabor u Washington Mews br. 3. Treba napomenuti da se veći dio radnje dešava u Bariju gdje Alessandrini vjerno prikazuje tamošnje znamenitosti.

Prinošenje heksagona by Alessandrini
Time and place established... Daklem, zdravom logikom na red dolaze i likovi. Castelli vodi cijelu plejadu likova kroz stoljeća od kojih smo neke već upoznali, za neke smo onako negdje načuli, neke pak upoznajemo po prvi put. Vjerodostojnost stvarnih likova je zapanjujuća kad je Castelli u pitanju, te se oni sa neznatnim pomacima smještaju u pravo vrijeme i prostor; a također i u svoju svrhu i nasljeđe koje su ostavili budućim naraštajima. Ono što je pomalo i neobično u ovome broju, da pravi likovi zapravo i nisu ljudi, niti povijesne osobe već stvari koje svojom karizmom i tajanstvenošću koja ih obavija, prolaze kroz vrijeme i prostor i ostavljaju tragove koji se pamte. Naravno, to je mitski mač kralja Arhura – Excalibur, mač kojeg je čarobnjak Marlin posebno iskovao za Arthura da ih spasi od najezde tuđinaca iz svemira. Kako je Arthura bio plemenita duha i revnosti za istjerivanje pravde, on i njegov mač napravili su mnoga dobra djela koja se naveliko opisuju u djelima arturijanskog ciklusa. Moć Excalibura mogla se neutralizirati jedino zabadanjem dotičnog mača u kamen kraj megalitskog kompleksa. Tako da je Excalibur postao sinononim dobra i pravde. Arthur i njegovi vitezovi Okruglog stola također su povezani sa mitovima o potrazi za Svetim Graalom – peharom iz kojeg je Isus pio na svojoj Posljednjoj večeri, a u isti taj kalež sipana je krv Isusova nakon što je bio raspet. Potraga za gralom simbolizira traženje smisla života, vidjeti gral znači spoznati Boga, spoznati dobro i prema legendi uzeti ga mogu samo dostojni nekim iskušenjem (među malobrojnim je također i Martin;)). Gral i Excalibur stvari su koje povezuju i pomiruju tri religije – pagansku/keltsku, kršćanstvo i Islam (Isus, Merlin, assassini, Jeruzalem) ili je barem tako jako izraženo u univerzumu MM-a. Dakako, tu je i Longinovo koplje, kojim je prema legendi pretorijanac Longin probo Isusa kad je ovaj bio raspet na križu.
Legende koje su ispričane i u stvarnom svijetu i u onom Mysterea, govore nam kolika je moć samih fizičkih simbola nečega ili surogata originala. Ako je religija opijum za mase, onda su relikvije bile čisti nerafinirani opijum za vjernike, ali i križare. Primjerice, Papa Grgur VII mislio je da će potaknuti nove snage i novi duh novim križarskim pohodima na heretike, ako križari budu iza njih imali moćnu relikviju kao što su kosti Sv. Nikole. I tako on šalje šezdeset i dvoje između kojima je bio i ratnik Giovannoccaro u pohod u Myru. Također, križari su išli osvajati Jeruzalem jer su htjeli ponovo pridobiti Kristov grob (a pape time proširiti i svjetovnu moć). Relikvije su podizale moral, svjedočile važnim djelima mistika, donosile sreću, a tijekom križarskih ratova Europom je divljala prava bujica svetih relikvija. Iz istog razloga u stripu, čim je svećenik iznenadno pronašao koplje ostavljeno misteriozno na oltaru svoje crkve, odmah ga je identificirao kao slavno Longinovo koplje. Pojedini artefakti kod Castellija skoro uvijek odlaze u paru, kao mač i gral u ovoj epizodi, ili kamen i gral u MM LMS #86/88 «Kamen Mudrosti», a tako je i bilo kod legendi o Arthuru. Netko je u tome prepoznao tezu da su mač ili koplje faličke prirode, gdje oni upareni sa gralom (simbolom ženske plodnosti), funkcioniraju simbolično kao simbol muške plodnosti, dakako najbolje u kontekstu arturijanskih legendi.
Misterije koje popraćuju Sveti Gral, Excalibur i Longinovo koplje prate Mysterea od samog početka počevši od LMS #15/16 «Mač Kralja Artura». Ovdje otkrivamo da su svi ti magični artefakti koje je donio Tuartha de Danaan zapravo komadi originalnog heksagona kojeg su izvanzemaljci donijeli na Zemlju prije 100 milijuna godina. Oblici artefakata zapravo su samo različite manifestacije ovisne o akteru gledišta. Na početku bilo je 7 dijelova, no neuki ljudi su napravili 7 verzija magičnih predmeta. Ova sedmica važi za koplje, mač, pehar i kamen. Ostali dijelovi heksagona najvjerojatnije dolaze po jedan – modificirani tarot kao nasljednik Tothove knjige, prsten i zmaj/Shoggoth (prema navodu uvaženog mystereovca Djoleta). Ovaj gigant objedinio je većinu mističnih predmetu u jednu cjelinu, i dao im izvanzemaljsko porijeklo. Nova misija očekuje našeg Martina, koje nije ni svjestan, a ta je neutralizirati sve modifikacije dijelova heksagona. Misija koja traje još i dandanas...

Bari, bazilika Sv. Nikole
Od važnijih povijesnih likova tu su Abram/Abraham iz Ura, Isus Krist (ovdje zvan Jošua) iz Nazareta, kralj Art/Arthur, vitezovi Percival i Galahad, Sveti Nikola biskup iz Myre. Zatim, odvažni križar Giovannoccaro koji je bio odabran da pođe po svečeve kosti u Saraceniju, a kasnije postaje kovač sudbine tajanstvenih artefakata koje je donio iz Myre – relikvije Sv. Nikole i mač kojeg mu je predao na čuvanje 19. Arthur zvani Petrarca Rossimano. Vođen jednim dijelom voljom svetog mača, a s druge svojim nesebičnim porivima za očuvanje i širenje dobra na Zemlji, Giovannoccaro ostavlja tragove za upućene i gradi mrežu čuvara tajanstvenih artefakata. Otto Rahn/kapetan Rains/Richard Miller – stvarni je bivši pripadnik nacističkog pokreta Siedlungsarcheologie, koja se bavila pronalaženjem dokaza o porijeklu njemačke rase kao arijske rase. Više arheolog i znanstvenik nego nacionalistički pobornik nacizma, čovjek je zdravih nazora, no stalne fiksacije koja dolazi u obliku grala i Excalibura. Rahn je pozitivac koji se usred korumpirane i destrukcijski nastrojene okoline uspijeva izboriti za više dobro. Tu je i Friedrich II Hohenstaufen – saski car koji je spoznao pravu narav Longinova koplja. Uzeo je original iz bazilike Sv. Nikole, ostavio kopiju, a opet original je htio pohraniti u Castel del Monte - osmerokutnoj građevini kojoj se i dandanas ne zna prava svrha. U stvarnom svijetu se tu mnogo nagađalo da je unutar dvorca pohranjen sveti gral. No u Mystereovom svijetu koplje je završilo, preko Hohestaufena do Habsburgovaca, koji su izložili koplje u katedrali u Hofburgu (kako je bilo dalje pročitajte u LMS MM #15/16 «Mač Kralja Artura»). Naši junaci, uključivo sa fra Roccom, likovi su koji nas vrlo detaljno dokumentaristički uvode u svijet, možda i fantazijski svijet, istkan od legendi i stvarnih podataka koji obavijaju/prate sudbinu legendarnih mističnih artefakata.

Kreativni dvojac s napunjenim oružjem
Vizualni dio je dakako morao biti povjeren Alessandriniju s obzirom da je bio on taj koji je radio i samu prvu priču o Detektivu nemogućeg. Jedan od rijetkih koji već dvadesetak godina uspješno oslikavaju mnoge avanture, a i naslovnice našeg junaka. S obzirom da je gigant većih dimenzija nego standardna redovna izdanja, svaki kadar više je izložen čitateljstvu. Što će reći za sam kraj da izdanje sadrži: scenarij i priča klasični starocastellijevski (tko ga je volio čitat prije, možda će mu ovim biti još draži), crtež koji ostavlja neokaljani pečat crtačkog tvorca Martina Myterea, te naslovnica koja je samo kolaž elemenata likova priče (što može biti i sam nagovještaj digresivnog načina pripovijedanja i pokušaja ujedinjavanja mnoštva elemenata)... Za izdavače: još giganata u opticaj!
«... taj je predmet izazvao sukobe, smrt i razaranje, ali je također stvorio dobrotu, nadu i milosrđe... Potaknuo je generacije ljudi na hrabre pothvate... Pružio im je cilj za dugu potragu kojoj je suđeno donijeti istinu, znanje, spoznaju...»