Miramar

Alan Ford

MEKS 1 | 66 str.

Na jednoj strani habsburški nadvojvoda Ferdinand Maksimilijan, koji na nagovaranje francuskog vođe Napoleona III pristaje postati meksičkim carom te na taj način napokon izlazi iz sjene svog brata, Franza Jožefa, cara austrougarske monarhije. Na drugoj strani je izmišljeni lik Anton Brus, Slovenac iz sela Pod sveto goro, na studiju medicine u Beču, koji povremeno dolazi kući gdje ga čekaju otac, tetka i brat. Naizgled potpuno različiti, njihove sudbine i karakterne osobine te odnosi sa vlastitim bratom u mnogočemu su slični. Album »Miramar« vodi nas u jedno vrlo zanimljivo razdoblje slovenske povijesti, prikazuje kako su ljudi živjeli i razmišljali u ono vrijeme, a iznimno kvalitetnim scenarijem i konstrukcijom priče te bogatim crtežom dokazuje kako i u Sloveniji postoje iznimno kvalitetni strip-autori.

Informacije o autorima

Scenarij

Crtež

Naslovnice

Ocjena stripa

Recenzija

Ukupna ocjena 90%

Priča 8

Scenarij 10

Crtež 9

Naslovnica 9

Moja ocjena

Ocijeni strip

Ocjena čitatelja

Ukupna ocjena 90%

P*9

S*9

C*8

N*8

NASLOVNICE — DOMAĆA IZDANJA

  • Meksikajnarji
    MEKS BUCH 1
  • Miramar
    MEKS SMZD 1

ZANIMLJIVOSTI

  • Album "Miramar" (istoimeni zamak blizu Trsta) je u nastavcima gotovo u cjelosti bio objavljen u slovenskom tjedniku Mladina, koja je prve table izdala u sedmom mjesecu 2005. Izbačeno je prvih 6 stranica jer su urednici procijenili da se "na njima ne događa ništa bitnog"
  • Izraz "Meksikajnarji" odnosi se na slovenske dragovoljce koji su otišli u Meksiko boriti se na strani austro-ugarske u meksičkom ratu.Više o tom ratu u godinama 1862-67, Juarezu, Meksikajnarjima te o caru Maximillianu na http://www.mexico1867.com/zgodovina.html
  • U sastavu te vojske bili su i Hrvati, Česi, Mađari te gotovo svi ostali narodi tadašnje Austrougarske
  • Konfederalno zlato koje je Benito Juarez upotrijebio za borbu protiv Maximiliana, zadalo je puno problema poručniku Mikeu Blueberryju. O tome i još mnogočemu drugome u jednoj od najljepših stripovskih priča ikad ispričanih (a bome i nacrtanih)u epizodama; Chihuahua Pearl, Čovjek vrijedan 500.000$, Balada za lijes itd. (izdavač Bookglobe).
  • Sa plaćenicima cara Maksimiliana (konkretno sa Ircima), susreo se i Tex Willer sa svojom ekipom u epizodi "Nepobjedivi" (Ludens #70-72), u izvedbi Boselli-Marcello-Villa. Vrhunska epizoda - obavezno pročitati.
  • Uz povremene pauze zbog Smiljanićevog rada ne drugim stripovima, projekt Meksikajnarji je trajao gotovo 10 godina. Uz brojne povijesne knjige i putovanja po stvarnim lokacijama, kao podloga poslužila je i trilogija Karla Maya o meksičkom ratu (Benito Juarez, Smrt cara Maximilliana, . . )
  • Ko-scenarista Marijan Pušavec je Smiljanićev prijatelj, diplomant slovenskog jezika te veliki poznavatelj slovenske povijesti
  • Str. 17, kadar broj 4 : stari slovenski običaj; djeca palicama tuku po drvenim posudama te tako uz buku tjeraju zimu i prizivaju proljeće
  • Str. 17, kadar broj 5 : Mlin uz potok; u ono vrijeme znak da je familija bila relativno bogata jer si tako nešto nije mogao priuštiti baš svatko
  • Str. 18. prvi kadar : još jedan slovenski običaj ; gosta već na vratima ispred kuće dočekuje cijela obitelj
  • Str 22, kadar broj 2: globus je okrenut na Meksiko
  • Str 22, kadar broj 6: autentičan interijer sa Maximillianovog broda "Novarra"
  • Str. 26; Maximilijan recitira jednu od pjesama Heinricha Heinea, njemačkog pjesnika (1797-1856)
  • Str 32: uriniranje u koprive, po slovenskom praznovjerju to znači loš predznak
  • Str. 33: prva scena gdje nema nijednog od dvojice glavnih junaka: Maximilliana i Antona
  • Str. 37; hommage Antonu Lavrinu, slovenskom egiptologu iz Vipave, mjesta u kome je nekoliko godina proveo i Zoran Smiljanić
  • Sr. 42; autentični događaj :susret u Veneciji 31. 12. 1861 između Maximilliana i njegovog brata Franca Jožefa, cara autro-ugarske monarhije
  • Str. 46, 7. kadar: Orlova pandža na šeširu - omiljeni modni dodatak Austrijanaca iz tog doba
  • Str. 47, 6. kadar: slika u koju gleda Maximillian i dan danas stoji u zamku Miramar.
  • Str48 ; Šarlota zabrinuto gleda u flašu šampanjca. Maksimilijan je bio poznat kao (pre) veliki ljubitelj dobre kapljice
  • Str. 50, 2 kadar: prizor u kome Meksička delegacija prilazi Maximillianu na platnu je ovjekovječio Cesare dell Acqui . Smiljanić je precrtao sliku i na njoj dodao Maximillianovu ženu Šarlotu te tako naglasio njen utjecaj na Maksimilijana kod preuzimanja meksičke krune.
  • Str 51: Maximillian je savršeno govorio španjolski. francuski, talijanski. .
  • Str52, 5. kadar. Profesor u sredini je čuveni dr. Hyrtl, jedan od najpozantijih liječnika u to vrijeme. Poznar prije svega po velikom znanju ali i strogosti na ispitima iz anatomije. Postavio je i temelje za diagnostiku Craniosynostoze, odnostno prebrzog zatvaranja šavova između kostiju lubanje u male dijece.
  • Str. 53, 7. kadar: Treći čovjek sa lijeve Antonove strane: autoportret Zorana Smiljanića
  • Str. 54: Prvi susret Anton-Maximillian
  • Str59, 60: autentičan događaj: Svađa između Franca Jozefa i Maximilliana
  • Str. 63: "Ne bom oprala teh krvavih madežev" - hommage istoimenoj slovenskoj pop-art grupi iz 80- ih
  • Str. 64 :Ne maskenbalu Maksimilijanu prilazi "Ketzakoatel" ili "pernata zmija"; astečko božanstvo
  • Str71: album je Zoran Smiljanić posvetio svom preminulom ocu, Stanimiru
  • Zadnja korica: fotografija carske obitelji iz 1859
  • slovenski izdavač je UMco d.d.

U zadnje dvije godine, stvari ipak idu na bolje što se stripova u Sloveniji tiče. Časopis Delo počeo je sa objavljivanjem legendarnih stirpova Miki Mustera što se pokazalo kao pravi potez. Izlaze i TinTin te Mortadelc&File o kojima ne mogu puno toga reći jer ih ne kupujem, a o Stripburgeru (za ovo nisam siguran je li uopće strip ili nije) iz pristojnosti neću napisati što mislim. Međutim, Smiljanićevi Meksikajnarji su pravo osvježenje na strip-sceni. Pravi Slovenski povijesni strip u boji, na 60+stranica, a tek prvi u seriji 5 albuma u kome su glavni junaci Slovenci, koji su kao dragovoljci otišli u Meksiko boriti se u sastavu okupatorske vojske cara Maximiliana. Zvuči odlično, a vjerujte – strip je više nego odličan!

Radnja je smještena u 2.polovicu 19.stoljeća. U Meksiku traje građanski rat između pristalica Benita Juareza na jednoj strani i snaga odanih Francuzima pod vodstvom Napoleona III na drugoj. Tražeći marionetu koju bi postavio na prijestolje Meksika, Napoleon III bira Ferdinanda Maksimiliana, mlađeg brata Austrijskog vođe Franca Jožefa. Idealist i romantičar i uvijek u sjeni svog starijeg brata, on uz nagovaranje svoje supruge, Belgijske princeze Šarlote, prihvaća tu ponudu te tako napokon dolazi na svjetla pozornice. Sa druge strane je Anton Brus, porijeklom iz sela Pod sveto goro(izmišljeno), smješteno negdje u Kamniško-Savinjskim alpama. S obzirom na dobro materijalno stanje, odlazi na studij medicine u Beč te sukladno tome većinu vremena provodi u raznim birtijama i tek povremeno učeći. S vremena na vrijeme dolazi u domaće selo u posjet ocu i bratu...

Namjerno nisam htio pretjerivati sa povijesnim podacima jer o tome se može pročitati u gornjem linku već bi se usredotočio na centralno događanje u stripu, a to je dualizam i ukrštene sudbine dvojice glavnih protagonista Maximiliana i Antona. Naizgled potpuno različiti, njihove su sudbine u mnogočemu slične.

I jedan i drugi imaju starijeg brata. Maximilian živi u sjeni cara Franza Jožefa, sa kojim imaju dosta hladan odnos . Cijelo vrijeme je zapostavljen, iako puno omiljeniji kod naroda. Preuzevši ulogu meksičkog cara, vlastiti brat ga tjera da se odrekne svih prava na prijestolje što Maksimilijan shrvan prihvaća.

Anton se sa svojim starijim bratom Štrefanom u načelu dobro slaže. U uvodu saznajemo da je Štefan oduvijek brinuo za Antona kad su bili mali(razlika od Maksimilijana-Franza) a sudbina je htjela da je Štefanova izabranica Marija prije nekog vremena bila na »meti« Antona. Njegov odnos sa bratom se izrazito pogoršava čijnenicom da Anton zbog pijanstva i noći provedene sa konobaricom kasni na vlak te teko nije prisutan za vrijeme dok se Marija porađa.

Radnja se cijelo vrijeme seli sa Antona na Maxa i obrnuto. Također, strip je prepun simbolike pa tako vrlo važnu ulogu imaju i godišnja doba. Maximiliana upoznajemo u doba jeseni, na njegovom zamku Miramar pada lišće a on je pomalo depresivnog raspoloženja zbog učestalih bratovih prigovora o njegovoj nesposobnosti. Antona pak po prvi put susrećemo u proljeće, za vrijeme Usrksa, kako jednog prelijepog sunčanog dana sav ponosan i sretan dolazi kući. Na kraju, situacija je obrnuta. Maximilian na proljeće uz svečani ispraćaj pun pozitivne energije i entuzijazma odlazi u Meksiko kao car, dok Anton u jednog snježnog jutra trči prema svojoj kući i otkriva da je zakasnio, da su bratova žena i dijete umrli na porođaju i da ih je mogao spasisit da je došao pravovremeno a još ga više deprimira činjenica da je Mariji mogao pomoći. Otac ga se odriče a brat ne može prežaliti zašto nije bio prisutan za vrijeme poroda iako je obećao da će doći. Slobodno možemo reći da se o radi o onoj staroj poslovici : »kad jednom smrkne, drugome svane«.

Ulogu imaju i zvučni efekti, pa tako dok se iz Miramara ispaljuju topovske salve u čast preuzimanja meksičke krune, zvuk »Bo-bom, bo-brom« nastavlja se odmah na idućoj stranici gdje na taj način razbija Antonovo srce jer se nalazi pred ispitnom komisijom što je još jedno od zanimljivih scenarističkih riješenja. Da ne bi sve ostalo na čistoj povijesti, maskenbal na kome meksičko božanstvo »pernata ptica« prilazi Maksimilianu i proriče mu smrt u Meksiku je potpuno izmišljen ali ujedno predstavlja nagovještaj daljnjih događanja. Postoji i određena mitološka komponenta, npr. Antonove i Maksimilijanove halucinacije – tako različite a uejdno vrlo slične, te legenda o samostanu na otoku Lokrum pokraj Dubrovnika.

Ono što se meni kod ovog albuma najviše svidjelo je količina pažnje prema najsitnijim detaljima kao što su stil oblačenja, ponašanja, razgovora u vrijeme oko 1860 na području Slovenije. Tako npr. postoji jasna razlika u vokabularu ljudi koji žive u selu i onih npr. u Beču a išlo se čak i tako daleko da je i WC na stranici 26 autentičan, pa tako ovaj strip doživljavam i kao povijesno štivo.

Što se daljnjega toka radne tiče, možemo naslutiti, da će Anton napustiti studij medicine i postati Meksikajnar te da će otići u Meksiko. Međutim, o svemu možemo samo nagađati dok ne izađu i preostali albumi koji će nositi nazive po mjestima radnje.; »Leibach«(=Ljubljana,njem.), »Meksiko!«, »Sierra Madre«, »Queretaro«

Svako ko je čitao Smiljaničeve stripove (Hardfuckers, Družinske zgodbe – jedna od priča je izašlai u magazinu Q, 1945/1943 itd.),zna da bez vrućih scena kod njega ne ide, pa tako i Miramar nije iznimka. Posebno efektna je scena u spavaćoj sobi Maximiliana, kad on još uvijek nije siguran hoće li prihvatiti francusku ponudu ili ne. Međutim, njegova žena zna kako gotovo svakog muškarca možeš nagovoriti da te posluša, pa tako glavom vrlo brzo zaroni u Maxovo međunožje. Dojmljivo i sexy u svakom slučaju.

Da i Anton ne bi ostao suh, tu je i Marija, zgodna žena njegovog brata, koji očito nije baš savjesno ispunjavao svoju braćnu dužnost pa tako Marija utjehu pronalazi kod Antona u samoj štali. Nakon ove scene, čitatelj se s pravom može zapitati čije je mrtvorođeno Marijino dijete i to je jedna od stvari koja nije do kraja razriješena… Također je zanimljiva i situacija u Bečkoj krčmi, gdje Anton očaran bujnim poprsjem konobarice Gisele vrlo brzo krene u napada pa tako od »Kod Gisele«,kao što piše u oblačiću, završi »Na Giseli«. Vrlo zanimljivo i duhovito.

Prvi susret Anton-Maximilian. Obrat koji se provlači kroz cijeli strip.Na jednom kadru Anton, a odmah na sljedećem isti prizor sa Maximilianove pozicije što još više naglašava dualizam i ukrštene sudbine Antona i Maximiliana . Skenovi preuzeti sa službenih stranica Mladine.

Crtež je također na visini, iznimno bogatih detalja i pozadina te zanimljivog kadriranja(vidi tablu dolje). Ponekad se zna dogoditi da boja »uguši« crtež, međutim u ovom slučaju o tome nema ni govora. Boje su izrazito tople, pomno odabrane i zajedno sa preciznom olovkom daju crtežu potrebnu dinamiku. Posebno su dojmljive i bogate scene kad Maksimilijan kočijom prolazi kroz Beč, kad Anton po snijegu luđački pokušava pravovremeno stići kući, svađa između Maksimilijana i Franca zbog odricanja od prijestolja, a zanimljivo je kadriranje pri penjanju sa ljestve Antonovog oca, nakon što ovaj ugleda prizor na sjeniku i kako se pritom kutevi kamere postepeno mijenjaju. Impresivno. Ne treba ni naglašavati sa kakvom su točnošću i preciznošću nacrtani i najsitniji detalji, kao što su uniforme, vlakovi, povijesne lokacije (Miramar, Trg Sv.Marka u Veneciji, dvorac Schoenbrunn u Beču) itd. Jedina stvar koje se može prigovoriti su na nekim mjestima dosta statični i prejednostavni likovi te pretjerivanje u crtanju prljavih i oronulih zidova koje je preupadljivo i mislim da nema onaj efekt koji je autor zamislio.

Vrlo zanimljiva koncepcija table #17.Može se čitati i sa lieve nadesno,ali i od gore prema dole.Dok sa jedne strane Maximilian i Napoleon III razgovaraju o državnim stvarima najviše razine, njhove supruge naigled neobavezno ćaskaju dok ustvari imaju ogroman utjecaj na svoje muževe. Sve to efektno povezuje paun. Skenovi preuzeti sa službenih stranica Mladine.

Što reći na kraju?Radi se o stripu za sladokusce, u koga je uloženo puno ljubavi i pažnje i za kojeg slobodno možemo reći da predstavlja životno djelo Zorana Smiljanića, koji je opčinjen temom Meksikajnarja, godine 1994 čak otišao u Meksiko i pritom obišao povijesne lokacije i prikupio potrebne podatke za strip, dok je u samom Miramaru bio tri puta, što mislim da samo po sebi govori o kakvom se projektu radi. Mišljenja sam da Slovenija može biti ponosna na ovaj strip i nadam se da će publika znati prepoznati kvalitetu i posvetiti svoju pažnju »Meksikajnarjima« jer oni to itekako zaslužuju.

Naprijed

N/A

N/A

Naprijed

Recenzije čitatelja

  • Samorog

    Ukupna ocjena 97%

    10, 10, 9, 10

    Ovo je sigurno jedan boljih stripova koje sam pročitao u posljednje vrijeme. Najviše mi se sviđa dobro planirana štorija i puno historičnih detajla, koji su uključeni i u tekst i u crtež. Ovaj projekt (Miramar je samo 1/5 Meksijajnarjev) postavljen je vrlo ambiciozno i studiozno tako da jedva čekam da izađu i ostali albumi.
    Koliko mi je poznato je jedan od autora (Pušavec) diplomiran slovenist i komparativist a i prilično poznat slovenski novelist tako da tekstovna struktura stripa uopšte ne bi trebala bit u pitanju.
    Super!
    28.11.2006
    10:42:00 sati
    Samorog
    uredi
  • flamboyant soul

    Ukupna ocjena 80%

    8, 8, 8, 8

    Hehe, napokon sam se dokopao ovog stripa - i ugodno sam iznenađen! Strip sam pročitao u jednom cugu, jer stvarno se lako čita (unatoč tome što je povijesni udio dosta velik). Istina, malo sam se mučio sa slovenskim jezikom, mada ipak nije toliki bauk k'o što sam mislio. Crtež je dobar, sviđa mi se, za nekoga će možda biti malo 'neozbiljan', ali neosporno je efektan i u službi priče. Jebenti, skoro da su mi autori ovim stripom vratili vjeru u povijesni strip, skoro! ;)))
    17.04.2008
    00:19:00 sati
    flamboyant soul
    uredi
  • ninel

    Ukupna ocjena 92%

    10, 10, 8, 8

    Jako dobra recenzija, samo bi napomenuo da se slovenački Franc Jožef na srpskohrvatskom zove Franjo Josip, te da se mehička "trilogija" Karla Maja sastoji od pet knjiga: Dvorac Rodriganda, Piramida boga sunca, Benito Huarez, Traper Jastrebov kljun i Umirući car.
    03.07.2008
    09:12:00 sati
    ninel
    uredi
  • Ukupna ocjena 93%

    10, 9, 9, 9

    Dobar strip sa puno povijesnih podataka. Ideja za priču (ljudi iz slovenije koji su se išli boriti u Mehiku za cara Maximiljana) je odlična. Sama priča i radnja je iz sveske do sveske sve bolja i bolja. Ovo je početak, tek upoznajemo likove, tako cara Maximiljana, njegovu ženu, političku situaciju... Ali i to je odlično. Brzo se čita jer te priča vuče dalje. Crtež je također odličan. Tako da velika preporuka. Stvarno izvanredan povijesni strip naših autora.

    17.06.2012
    20:27:00 sati
    tekumze
    uredi
  • gombi

    Ukupna ocjena 92%

    10, 9, 9, 8

    28.02.2013
    22:32:00 sati
    gombi
    uredi

Najnovije

Vijesti

    Magazin

    Recenzije

    • Paklena zamka
      Kod: NR LIB 24b
      Ocjena: 80%
      Vrijeme: 10.9.2024. 15:04:00
      Autor: ReemCP
      Broj komentara: 2
      Broj pogleda: 414
    • Otporni na metke
      Kod: NR LIB 21b
      Ocjena: 84%
      Vrijeme: 9.9.2024. 0:01:00
      Autor: tex2
      Broj komentara: 3
      Broj pogleda: 1016
    • Veliko potonuće
      Kod: MM LU 44/45
      Ocjena: 31%
      Vrijeme: 8.9.2024. 8:45:00
      Autor: prozirna senka
      Broj komentara: 3
      Broj pogleda: 1104
    • Mutantova kći
      Kod: ZG LU 335/337
      Ocjena: 37%
      Vrijeme: 5.9.2024. 21:42:00
      Autor: igor 12
      Broj komentara: 10
      Broj pogleda: 1593
    • Plava bilježnica
      Kod: KOLORKA 69
      Ocjena: 78%
      Vrijeme: 4.9.2024. 21:46:00
      Autor: Salkan
      Broj komentara: 6
      Broj pogleda: 1192

    Aukcije

    Forum

    Najčitanije

    Vijesti

      Magazin

      Recenzije

      • Senke nad Golnorom
        Kod: ZG VCKI 6
        Ocjena: 60%
        Vrijeme: 3.8.2024. 22:48:00
        Autor: night
        Broj komentara: 6
        Broj pogleda: 2217
      • Cesta
        Kod: ALBUM ORKA_SP 57
        Ocjena: 94%
        Vrijeme: 29.6.2024. 0:16:00
        Autor: paro
        Broj komentara: 6
        Broj pogleda: 2103
      • Texas Kid, moj brat
        Kod: ORKA 64
        Ocjena: 85%
        Vrijeme: 19.8.2024. 21:51:00
        Autor: Paka01
        Broj komentara: 11
        Broj pogleda: 2036
      • Ogrlica od žada
        Kod: NN LIB 77b
        Ocjena: 80%
        Vrijeme: 27.6.2024. 8:01:00
        Autor: Jerry Krause
        Broj komentara: 2
        Broj pogleda: 1978
      • Planina tajni
        Kod: TX ALM 3b
        Ocjena: 76%
        Vrijeme: 21.6.2024. 15:51:00
        Autor: tex2
        Broj komentara: 4
        Broj pogleda: 1950

      Aukcije

      Forum